"

ΜΠΑΣΚΕΤ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ : Μεγάλο διπλό της Καστοριάς, 61-68 στον Πιερικό

Η Καστοριά κατάφερε να αποδράσει από την Κατερίνη

με το ροζ φύλλο αγώνα χάρη στο πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, σε έναν αγώνα που είχε όλα τα χαρακ-τηριστικά ενός τελικού, με τις δύο ομάδες να αποδει-κνύουν στο παρκέ τους πρωταγωνιστικούς τους στόχους.

Η φιλοξενούμενη είχε ανελλιπώς το προβάδισμα από το ένατο λεπτό και μετά, ξέφυγε μέχρι και με έντεκα πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό/Αρχέλαο να πλησιάζει σε απόσταση μίας κατοχής επτά λεπτά πριν τη λήξη. Με τον αγώνα να κινείται στο όριο, ο τραυματισμός του Ράπτη 3’ 52” πριν το τέλος με το σκορ στο 58-62 κι εν συνεχεία ένα μεγάλο τρίποντο του Δατσιάδη που έγραψε το 59-67 εξήντα ένα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έγειραν οριστικά και αμετάκλητα την πλάστιγγα προς την πλευρά της Καστοριάς.

Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού και το πόσο οι άμυνες ανέβηκαν σε ένταση στο δεύτερο ημίχρονο, οι πενήντα δύο πόντοι που σημειώθηκαν συνολικά στα τελευταία είκοσι λεπτά σε αντιδιαστολή με τους εβδομήντα επτά του πρώτου μέρους.

Ο Πιερικός/Αρχέλαος ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με απολογισμό έξι νίκες και πέντε ήττες και βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, όντας ωστόσο μόλις μία νίκη μακριά από την τέταρτη θέση, με την Καστοριά να παραμένει δεύτερη με ρεκόρ 9-2.

Ο Πιερικός/Αρχέλαος ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής (10-6) στο 4’ 10”,  με την Καστοριά να προσπερνά με 12-14 στο 6’ 57”, να παίρνει διαφορά πέντε πόντων (14-19) στο 8’ 33” και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-21.

Ένα σερί πέντε πόντων έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Καστοριά (24-34) στο 14’ 39”, με την ομάδα της Κατερίνης να απαντά με ένα 6-0 για το 30-34 στο 15’ 52”.

Ακολούθησαν επτά αναπάντητοι πόντοι από τους παίκτες του Γιώργου Καραταγλίδη για το 30-41 στο 17’ 49” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 34-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ένταση και η αποτελεσμα-τικότητα στην άμυνα ανέβηκαν, με αποτέλεσμα να μειωθεί η παραγωγικότητα και των δύο ομάδων, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ έξι και έντεκα πόντων. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 15-12, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 49-55.

Οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη μειώσαν σε 56-59 στο 32’ 52”, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο για τα επόμενα πέντε λεπτά, αλλά ένα 0-5 από την Καστοριά έγραψε το 59-67 στο 38’ 59”, η οποία πήρε τη νίκη με το τελικό 61-68.

Δεκάλεπτα: 18-21, 34-43, 49-55, 61-68

Α.Σ. Καστοριάς Μπέγος 23 (6), Τερσενίδης 5 (1), Δατσιάδης 17 (2), Χότζα 13, Παγανάς 8, Κορομπίλιας, Δημητρόπουλος, Παπαδημητρίου, Πιπερόπουλος 2, Στεφανής, Μποζίνης.