"

ΕΠΣ Καστοριάς : Κύμα ισοπαλιών στην πρεμιέρα της Α' κατηγορίας - Αποτελέσματα, σκόρερ

ΕΠΣ Καστοριάς

Πολλές ισοπαλίες και λίγα τα γκολ

Οι πολλές ισοπαλίες και τα λίγα σχετικά γκολ (18) ξεχώρισαν στην πολυαναμενόμενη πρεμιέρα της Α' κατηγορίας.

Ωστόσο δεν έλειψαν και οι εκπλήξεις στην οποία πρωταγωνίστησε ο νεοφώτιστος στην κατηγορία Τυφώνας Λακκωματων ο οποίος απέσπασε ισοπαλία 1-1 στον Παναργειακό στο τοπικό ντέρμπι του Δήμου Άργους Ορεστικού.
Οι γηπεδούχοι προφανώς πλήρωσαν την υπεροψία τους ξεκινώντας με ανέλπιστη εντός έδρας ισοπαλία το νέο πρωτάθλημα.
Αντίθετα ο νεοφώτιστος Τυφώνας ο οποίος μάλιστα προηγήθηκε και στο σκορ ενώ από το 50' αγωνιζόταν και με 10 παίκτες - λόγω αποβολής του Μπατζιου- τελικά κατάφερε να αποδράσει με τον βαθμό της ισοπαλίας ξεκινώντας με θετικό πρόσημο στην παρθενική του συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας.
Το μοναδικό "2” της αγωνιστικής έφερε η Αστραπή Μεσοποταμίας η οποία σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέρασε νικηφόρα από το Τοιχιο επικρατώντας της ΑΕ Βιτσίου με το καθαρό σκορ 0-2 ξεκινώντας με το δεξί τι νέο πρωτάθλημα.
Νικηφόρα ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις η ΑΕ Γραμμοχωριων και ο Γράμμος Μαυροχωρίου που επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ. (2-0) της Πεντάβρυσος και της Δόξας Αμπελοκήπων αντίστοιχα.
Τέλος ακόμη δύο ματς δεν ανέδειξαν νικητή. Συγκεκριμένα στην Πολυκάρπη ο τοπικός Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 2-2 κόντρα στον ΑΟ Κάστωρ, ενώ με ίδιο σκορ έληξε και η αναμέτρηση Νταηλακη- Δόξας Κορησού, ματς στα οποία οι γηπεδούχοι έσωσαν την... παρτίδα στα τελευταία λεπτά, μιας και ήταν πίσω στο σκορ (1-2).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής :

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ – ΛΑΚΚΩΜΑΤΑ 1-1 - 5′ Ντότας, 45′ Βασιλείου

ΑΕ ΒΙΤΣΙΟΥ – ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣ/ΜΙΑΣ 0-2 - 18′ Κουσίδης, 88′ Πασιόλης

ΑΕ ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ – ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΣ 2-0 - 70′ και 80′ Σαχινίδης

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ – ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 2-0, 5′ Πρώιος, 75′ Αποστόλου

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ – ΑΟ ΚΑΣΤΩΡ 2-2, 16′ Στασινόπουλος, 26′ Μπελμπάσης, 75′ Εστιάδης, 86′ Παναγιωτίδης

ΑΣ ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ – ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ 2-2, 4′ Παπαθωμάς, 49′ Γιαννηκώτσιος, 76′ Κουζίνας, 87′ Σαββόπουλος