"

Β’ ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Ακλόνητες στην κορυφή οι γυναίκες της Καστοριάς – Μεγάλο «2» στα Τρίκαλα (1-2)

Μεγάλη νίκη βαθμολογικής σημασίας πέτυχαν οι γυναίκες της Καστοριάς επικρατώντας στο γήπεδο Πυργετού των Νέων Τρικάλων με σκορ 1-2.

Μετά και τη νέα νίκη ο ΓΠΟ Καστοριάς έχει το απόλυτο (3 στα 3) και εξακολουθεί να οδηγεί αήττητος την κούρσα του πρωταθλήματος, κάνοντας ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα.

Ωστόσο,  η σημερινή νίκη χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα σημαντική, αφού αντιμετώπιζε εκτός έδρας μία από τις πολύ δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος, την οποία και υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα.

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα της Καστοριάς παρουσιάστηκε αδικαιολόγητα αγχωμένη, μένοντας μακριά από τον καλό της εαυτό ενώ για πρώτη φορά φέτος δεν ήταν καθόλου παραγωγική με το ημίχρονο να κλείνει χωρίς τέρματα!

Το ματς ήταν αρκετά δυνατό και αμφίρροπο, με την Καστοριά να έχει την ελαφρά υπεροχή στο α’ ημίχρονο, πλην όμως οι προσπάθειές της ήταν ημιτελείς.

Στην επανάληψη οι γυναίκες της Καστοριάς μπήκαν αποφασισμένες για να αποδράσουν με το τρίποντο. Έτσι, με το… καλημέρα, στο 47’ η νεαποκτηθείς Λίτσα Παπαγερίδου αποδείχτηκε σε χρυσή αλλαγή, καθώς μόλις είχε μπεί στο ματς και στην πρώτη της επαφή με την μπάλα, άνοιξε τον δρόμο για τη νέα νίκη της ομάδας της σημειώνοντας, παράλληλα το πρώτο της γκολ με τα χρώματα της Καστοριάς στο φετινό πρωτάθλημα.
Τρία λεπτά αργότερα (50’), η δεινή σκόρερ Νικόλ Τζιάρα, έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα της.

Τεράστια ευκαιρία για το 0-3 έχασε στο 56’ η Τάσιου, ενώ στο 74’ οι Νέες Τρικάλων μείωσαν σε 1-2, βάζοντας φωτιά στο ματς.

Το τελευταίο 15λεπτο, λόγω της διαμόρφωσης του σκορ, κύλησε με μεγάλο ενδιαφέρον και αγωνία, ωστόσο, όμως, οι γυναίκες της Καστοριάς, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και το πολύτιμο 1-2, πανηγυρίζοντας δίκαια μία ακόμη σπουδαία νίκη, με την οποία και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΓΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑ : ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ, ΓΚΟΓΚΟΥ, ΦΑΣΙΔΟΥ, ΤΖΑΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΙΔΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΡΚΟΥ, ΜΟΥΡΤΣΕΚΑ, ΚΥΡΙΖΑΚΗ, ΤΑΣΙΟΥ, ΜΠΑΣΟΥΡΗ, ΤΖΙΑΡΑ