"

ΜΠΑΣΚΕΤ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ : Νίκες για Καστοριά και Άργος Ορεστικό

Με το ροζ φύλλο αγώνα επέστρεψαν στις αποσκευές τους οι ομάδες

της Καστοριάς και του Άργους Ορεστικού, οι οποίες στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής επικράτησαν με αντιπάλους ομάδες του Βόλου.

Ειδικότερα, δε ξεχώρισε η νίκη της Καστοριάς κόντρα στον Αλμυρό Βόλου. Σε ένα ματς που έγινε κεκλεισμένων των θυρών, η ομάδα της Καστοριάς παρότι βρέθηκε να χάνει στην α’ περίοδο με 174 πόντους διαφορά (28-11)!!!, κατάφερε και έκανε την μεγάλη ανατροπή, αφού στο 3ο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα με 12 πόντους (40-52), επικρατώντας τελικά με σκορ 68-76

Δεκάλεπτα: 31-18, 40-41, 52-62, 68-76.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για την ομάδα μας, φτάνοντας να χάνει στο 1ο κιόλας δεκάλεπτο μέχρι και 17 πόντους, για να κλείσει το κακό δεκάλεπτο με τρίποντο του Δατσιάδη 31-18 ανεβάζοντας λίγο την ψυχολογία της ομάδας.

Μεταμορφωμένη η ομάδα μας στο 2ο δεκάλεπτο, δέχτηκε 9 πόντους και κάνοντας την ανατροπή, βρέθηκε να προηγείται 40-41 στο ημίχρονο.

Η καλή απόδοση στην άμυνα και ο πλουραλισμός στην επίθεση συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο, με τη διαφορά υπέρ μας να φτάνει στους 18 πόντους και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη 68-76.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ : Δατσιάδης 17 (2), Χότζα 15, Δημητρό-πουλος 2, Μποζίνης, Πιπερόπουλος 1, Τερσενίδης 15 (3), Κορομπίλιας 7 (1), Ντόντης, Παγάνας 4, Μπέγος 15 (2).

Επέστρεψε με νίκη το Άργος Ορεστικό

Στο πρώτο του ματς στο σπίτι του μπροστά στο δικό του κοινό μετά από μια γεμάτη απουσία πέντε χρόνων περί-που, το Άργος Ορεστικό λύγισε τον Ολυμπιακό Βόλου στο νήμα με 56-49 χάρις σε μια εξαιρετική 4η περίοδο και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο στερέωμα των εθνικών κατηγοριών από τη στιγμή που επέστρεψε σε αυτό το περασμένο πλέον καλοκαίρι.

Δεκάλεπτα: 11-12, 23-21, 41-42, 56-49

Άργος Ορεστικό : Κόττας 21(5), Σπυρόπουλος 4(1), Σαρρής 6(1), Μαλιούρας 4, Παράσχος 2, Φωτιάδης, Γιαμούζης 7(1), Τράντας 9(3), Δήμου 3(1).