"

Α’ ΓΥΝΑΙΚΩΝ : “Nτόρτια” της Καστοριάς στην Κηφισιά - Ένα βήμα από την παραμονή στην κατηγορία

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στους αγώνες play out η ομάδα της Καστοριάς,

και βρίσκονται πλέον ένα βήμα από την επίτευξη του στόχου της παραμονής στην κατηγορία.

Τα κορίτσια του Κύριλλου Καλλιμάνη μετά από καλή εμφάνιση, πέτυχαν μία νίκη καθοριστικής σημασίας, επικρατώντας εύκολα και δίκαια με το επιβλητικό σκορ 0-4 του Λεοντικού Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος των play out.

Απομένουν μόλις δύο αγωνιστικές για την λήξη του μίνι πρωταθλήματος και η ομάδα της Καστοριάς μετά και τη νέα νίκη πέρασε μόνη της στην 3η θέση με 14 βαθμούς (ενώ είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχθεί γκολ) και χρειάζεται ένα βαθμό στα εναπομείναντα δύο ματς,  προκειμένου να εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή στην Α’ Εθνική.

Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο και για τις δυο ομάδες  η ομάδα της Καστοριάς από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις προθέσεις της, με έντονη κινητικότητα και άκρως αποτελεσματικοί στον επιθετικό τομέα στον επιθετικό τομέα, έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.

Οι ερυθροκίτρινες από τα πρώτα λεπτά είχαν τον έλεγχο του αγώνα και η εδαφική υπεροχή τους καρποφόρησε στο 22’  όταν μετά από εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ με τελικό αποδέκτη την Τζιάρα, η τελευταία με δυνατό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε τον δρόμο για τη νέα νίκη της Καστοριάς.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα μας δημιούργησε κάποιες ακόμη ευκαιρίες χωρίς ωστόσο, να βρει δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη ξεκίνησε μουδιασμένα χωρίς όμως να απειληθεί από την αντίπαλο ομάδα.

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο 62’ όταν από ασίστ της  Τζιάρα, η Κυριζάκη με εξαιρετική ατομική  ενέργεια και πλασέ έγραψε το 0-2.

Δυο λεπτά αργότερα (64’) οι δύο πρωταγωνίστριες άλλαξαν ρόλους  και αυτή τη φορά η Τζιάρα με κοντινό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε στο 88’  όταν από εξαιρετική  ασίστ της Κωστάρα  στην Τζιάρα, η τελευταία με πλασέ σφράγισε την πολύτιμη νίκη της Καστοριάς, σημειώνοντας παράλληλα και χατ-τρικ.