"

Α’ ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Σπουδαία νίκη της Καστοριάς, 1-0 την Κηφισιά

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στους αγώνες play out η ομάδα της Καστοριάς,

πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στον στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

Τα κορίτσια του Κύριλλου Καλλιμάνη μετά από καλή εμφάνιση, κυρίως στο β’ ημίχρονο, επικράτησαν δίκαια με σκορ 1-0 του Λεοντικού Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος των play out.

Έτσι νικηφόρο κύλησε και το δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι, ενώ εκτός έδρας έχει αποσπάσει μία ισοπαλία στην Ολυμπιάδα Υμηττού

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με φτωχό θέαμα και οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Καστοριά ανέβασε στροφές και σε διάστημα 5' είχε 3 κλασικές ευκαιρίες και σε μια από αυτές στο 48’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με μονοκόμματο σουτ της Τζιάρα, έπειτα από εξαιρετική σέντρα της Κωστάρα .

Μετά το γκολ οι γυναίκες της Καστοριάς έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες με κορυφαία το τετ α τετ της Κυριζάκη στο 67’ έπειτα  από τρομερή συνεργασία των Μάρκου και Τζιάρα.

Η Καστοριά συνέχισε να πιέζει αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ προκειμένου να κλειδώσει το τρίποντο, και στο 88’ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, όταν η Τζιάρα με δυνατό σουτ σημάδεψε την συμβολή των δοκών.

Ωστόσο, κόντρα στην ροή του αγώνα ,στις καθυστερήσεις ο Λεοντικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα... ίσα.