"

Α’ ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Ποιο ντέρμπι; Eκπληκτική η Καστοριά ισοπέδωσε τον Άρη με το επιβλητικό 5-1!!!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι και μεγάλης βαθμολογικής

σημασίας παιχνίδι η ομάδα της Καστοριάς, καθώς επικράτησε με το επιβλητικό σκορ 5-1 επί του Άρη Θ, κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Στο παιχνίδι που ήταν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και διεξήχθη στο ΔΑΚ Καστοριάς, οι ερυθροκίτρινες ήταν μεταμορφωμένες κυριολεκτικά από κάθε άλλο παιχνίδι και μετά από μία ονειρική εμφάνιση σημείωσαν την μεγαλύτερη σε έκταση σκορ νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ατενίζοντας πλέον με αισιοδοξία τη συνέχεια.

Αναμφίβολα ο νέος προπονητής Κύριλλος Καλλιμάνης, ήταν αυτός που έφερε τον άνεμο ελπίδας και αισιοδοξίας στην ομάδα, καθώς μετέδωσε γρήγορα τα απαραίτητα στοιχεία, προκειμένου η ομάδα να παραταχθεί βελτιωμένη σε όλους τους τομείς.

Τα βασικά στοιχεία που είχε σήμερα η ομάδα ήταν η αποφασιστικότητα, η αυτοπεποίθηση και η πολύ καλή ψυχολογία. Παρά την κρισιμότητα του αγώνα, καθώς στο σημερινό ματς και για τις δύο ομάδες κρινόταν σε μεγάλο βαθμό η παραμονή στην κατηγορία, οι γυναίκες της Καστοριάς, από τα πρώτα λεπτά απέβαλλαν το άγχος της αναγκαιότητας της νίκης και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο και συνδυάζοντας θέαμα και ουσία, καθάρισαν το ματς από το α’ κιόλας ημίχρονο, διάστημα στο οποίο και προηγήθηκαν με 4-0.

Από δύο γκολ πέτυχαν οι Μπιγιουντού, η Μάρκου και ένα η Τρυγούτη.

Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Λαμπρίδη, Βλαδίκα και Παπαδόπουλου (ΣΔ Πέλλας)

ΓΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑ : Βλασιάδου, Γκαϊδατζή, Φασίδου, Μπιγιουντού, Μάρκου, Κυριζάκη, Τζιάρα, Σαϊχ, Κωστάρα, Μουστάκη, Γκόγκου.