"

Α’ ΕΚΑΣΔΥΜ : Με νίκες προχώρησαν Άργος Ορεστικό και Καστοριά

Την 15η νίκη του πέτυχε ο ΑΣ Άργους Ορεστικού επικρατώντας εύκολα στην Σιάτιστα της τοπικής ομάδας με σκορ 51-77 παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με νίκη όμως συνέχισε και η Καστοριά επικρατώντας άνετα του Φοίνικα Πτολ. με 69-58 και σε συνδυασμό με την απρόσμενη ήττα του Λασσάνη από το Βελβεντό, έμεινε μόνη της στην 2η θέση και στο -2 από την κορυφή.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 69-58

Μετά από ένα κακό παιχνίδι η Καστοριά έπαιξε όσο χρειαζόταν και πήρε μια εύκολη νίκη, απέναντι στο Φοίνικα Πτολεμαΐδας. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η επανεμφάνιση του αρχηγού Δημήτρη Δαραβίγκα μετά τον τραυματισμό, που τον άφησε πέντε αγωνιστικές έξω.

Δεκάλεπτα: 16-06, 30-27, 53-35 και 69-58

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Καραβατάκης 20(1), Τσίμτσιος, Νταούτης, Καλαφατίδης, Διαμαντόπουλος 2, Ιατρόπουλος 8, Τερσενίδης 12, Καλαϊτζίδης Θ. 19(3), Δαραβίγκας 2, Νέστορας 2, Ξάνθης και Κορομπίλιας 4.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ - Α.Π.Σ. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞ. ΚΟΖΑΝΗΣ 71-66

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Α.Σ. Καστοριάς για το Παιδικό Πρωτάθλημα της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Κοζάνης με σκορ 71-66.
Η Καστοριά μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι φτάνοντας τη διαφορά πάνω από 20 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο +16 πόντοι. Παπαδημητρίου και Φάσσας πέτυχαν από 17 πόντους, ενώ ιδιαίτερα αποτελεσματικός ήταν και ο Κέδρος με 14 πόντους.
Στο β΄ ημίχρονο χαλάρωσε η άμυνα, με αποτέλεσμα, ο Μέγας Αλέξανδρος να καταφέρει να μπει στο παιχνίδι και να πλησιάσει την ολική ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο. Οι παίκτες μας όμως έδειξαν ψυχραιμία και πήραν τελικά τη νίκη.
Έτσι μια αγωνιστική πριν το τέλος του Πρωταθλήματος, η Καστοριά πάτησε κορυφή, σφραγίζοντας και το εισιτήριο για το Final four της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 22-13, 40-24, 61-45 , 71-66

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Κέδρος 14 (1), Φάσσας 17 (3), Πιπερόπουλος, Παπαδημητρίου 17 (3), Καλαϊτζίδης Γ., Βασιλειάδης, Κωνσταντίνου, Μονοβασίλης 5, Κορεντσίδης, Παπαγιάννης 2, Κωστάρας, Τσαχτσίρας 16.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Α.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 69-67

Με μόλις 7 άτομα στην αποστολή, εκ των οποίων οι 2 από τις ακαδημίες, η Καστοριά παίζοντας καταπληκτικά και εμψυχωμένα, άγγιξε τη νίκη απέναντι στην πολύ καλή και πλήρης ομάδα της Κοζάνης.
Οι κορασίδες πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνιση της φετινής σεζόν, και παρά τις σημαντικές απουσίες δυστυχώς ηττήθηκε, ύστερα από καλάθι στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα. Σημαντική βοήθεια προσέφεραν και οι μικρές Λίλιου και Βασιλειάδου που παρόλο το νεαρό της ηλικίας (Ε' δημοτικού), κατάφεραν να σταθούν στο παιχνίδι δίνοντας πολύτιμες ανάσες στις μεγάλες. Τα κορίτσια ήταν συγκλονιστικές και κέρδισαν άξια το χειροκρότημα του κόσμου!!

Δεκάλεπτα:22-11, 13-16, 17-23 και 17-17

Α.Σ. Καστοριάς (Ντόντης): Πολίσι 3, Τσαχτσίρα 6, Θυμιοπούλου 19, Βασιλειάδου, Χατζηϊορδανίδου 7, Λίλιου, Σεβασλίδου 32!!.