"

Α΄ ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Προσπάθησε, αλλά έχασε η Καστοριά, 2-1 στον Αστέρα Τρίπολης (video)

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμα ματς

εκτός έδρας γνώρισε η ομάδα της Καστοριάς και εξακολουθεί να βρίσκεται κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι ερυθροκίτρινες παρότι προσπάθησαν, τελικά δεν τα κατάφεραν στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα, όπου και έχασαν με σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχες επέστρεψαν στις νίκες μετά από δυο διαδοχικές ισοπαλίες με Α.Ο. Ρέα και Νέες Ατρομήτου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ιδιαίτερα αργό ρυθμό και φάσεις με το... σταγονόμετρο. Η Καστοριά είχε δυο καλές στιγμές για να προηγηθεί, στο 2' και στα 29' με τα σουτ της Προξένου. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ άνοιξε το σκορ στο 40', στην πρώτη του τελική, όταν η Φιγκέιρας με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΣΤΕΡΑΣ ανέβασε στροφές. Στο 57' η Ντούρκοβιτς σούταρε από θέση βολής η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω από τη γραμμή και ένα λεπτό αργότερα η Καραγιάννη αστόχησε με σουτ εκτός περιοχής.

Στο 72' η Τζαφέρη έβγαλε σέντρα πάρε - βάλε, η Μοσκοφίδου πήρε την κεφαλιά αλλά η Βλασσιάδου απέκρουσε. Στο 76' η Μοσκοφίδου έβγαλε τη σέντρα καρφωτή κεφαλιά της Ντούρκοβιτς, απέκρουσε η κίπερ της Καστοριάς και στη συνέχεια η Γούλα αστόχησε με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 82' η Γούλα πέρασε εξαιρετική κάθετη και Μοσκοφίδου αστόχησε με πλασέ από διαγώνια θέση και τρία λεπτά η Δρακωνάκη έπιασε δυνατό σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 90' η Γούλα έβγαλε τη Μοσκοφίδου τετ α τετ και η πρώτη σκόρερ της ομάδας έκανε το 2-0 με το 10ο γκολ της στη σεζόν.

Στο 90+2' η Μοσκοφίδου έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ όταν σούταρε μέσα από την περιοχή και σημάδεψε το δοκάρι. Στο 90+3' η Τζιάρα με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή μείωσε το σκορ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.