Α΄ ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Ήττα της Καστοριάς, 2-0 στα Τρίκαλα (VIDEO)

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε η ομάδα της Καστοριάς

στα Τρίκαλα από την ομώνυμη τοπική στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Παρά τον δυνατό αέρα οι δυο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν καταστάσεις στις δυο εστίες.

Οι γηπεδούχες με την Σαργιώτη στο 14’ μετά από σέντρα της Ζώτου έπιασε την κεφαλιά που βρήκε τη ρίζα της δοκού της Βλασιάδου.

Λίγα λεπτά αργότερα μεγάλη φάση για την Καστοριά όταν η Κεχαγιά έσωσε με διπλή προσπάθεια πάνω στη γραμμή, αποσοβώντας βέβαιη παραβίαση.

Στο 36’ η Κωστοπούλου μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε με τη διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει το σημείο του πέναλτι, φάση την οποία αμφισβήτησε η ομάδα της Καστοριάς. Η Μπετανκούρ εκτέλεσε δυο φορές (την πρώτη δόθηκε επανάληψη) και έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες μπήκαν αποφασισμένες να καθαρίσουν το σκορ με πολύ πίεση ψηλά. Στο 49’ τραγικό λάθος από την Γκαιδατζή, η Ζώτου έκλεψε τη μπάλα πάσαρε στην Μπετανκού, η οποίαρ μπήκε στη φάση πέρασε και τη Βλασιάδου και με διαγώνιο πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 61’ η πιο μεγάλη φάση για την Καστοριά, αφού η Νάση έκανε την απόκρουση του αγώνα σε σουτ της αφύλαχτης Τζιάρα από το σημείο του πέναλτι.

Στο 65’ μεγάλη φάση για τα Τρίκαλα, όταν σε τετ α τετ της Μπετανκούρ η Βλασιάδου απέκρουσε και στην επιστροφή η τερματοφύλακας απέκρουσε ξανά το πλασέ της Κωστοπούλου.

Η συνέχεια της φάσης είχε άσχημη εξέλιξη καθώς μετά την απόκρουση της Βλασιάδου στην προσπάθεια τους να απομακρύνουν, δύο παίκτριες της Καστοριάς συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Φασίδου να τραυματιστεί σοβαρά (μεγάλο θλαστικό τραύμα στο μέτωπο) και να οδηγηθεί στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο που έφτασε αμέσως. Αντίθετα, η Σάιχ ευτυχώς κατάφερε να συνεχίσει τον αγώνα αφού της παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες.

Στη συνέχεια του αγώνα η Καστοριά προσπάθησε να πιέσει χωρίς τη μεγάλη φάση. Τα Τρίκαλα έπαιξαν για να διατηρήσουν το αποτέλεσμα, καθώς έχουν άλλα δυο ματς μέσα στις επόμενες 7 μέρες (Το αναβληθέν με την Καρδίτσα την Τετάρτη 22/11 και στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ την προσεχή Κυριακή)

Παρόλα αυτά η σημαντικότερη φάση δημιουργήθηκε από τα Τρίκαλα, όταν σε μακρινό σουτ της Μπουζίνου, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της Βλασιάδου.