"

5o Super Cup: Νικητής η Καστοριά, 3-0 την Αστραπή Μεσ/μίας (FOTO)

Η ομάδα της Καστοριάς κατέκτησε το 5ο σούπερ της ΕΠΣ Καστοριάς

επικρατώντας με 3-0 της Αστραπής Μεσοποταμίας, στην αναμέτρηση με την οποία “άνοιξε η αυλαία” της ποδοσφαιρικής σεζόν 2023-2024.

Ήταν η πρώτη νίκη σε επίσημο αγώνα – μετά την ήττα και τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας – για την ομάδα της Καστοριάς, σε ένα ματς που διεξήχθη στο ΔΑΚ Καστοριάς, μπροστά σε περίπου 500 θεατές.

Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στις 26 Απριλίου στον 45ο Τελικό Κυπέλλου, με την Καστοριά να επικρατεί και τότε με σκορ 4-1.

Οι ερυθροκίτρινοι αν και κινδύνεψαν σε ορισμένες περιπτώσεις στο α΄ ημίχρονο από την αντίπαλό τους, την Αστραπή Μεσοποταμίας, η οποία ήταν ανταγωνιστική, ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη, κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ, ενώ είχαν και 2 δοκάρια, κατακτώντας δίκαια το τρόπαιο.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του π΄ρων προέδρου της ΠΑΕ Καστοριάς, Γιώργου Χαλκίδη, ο οποίος έφυγε από την ζωή πριν λίγες ημέρες

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 2' το σουτ του Γκέγκα, έξω από την περιοχή, έφυγε άουτ.

Στο 7' ωραία προσπάθεια και σουτ του Εστιάδη, η μπάλα έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τσαρούχας.

Στο 9' ο Μεϊμαρίδης απέκρουσε με διπλή προσπαθεια το σου του Δεληζηση.

Στο 11' μετά από σέντρα του Μωυσιάδη, από τα αριστερά, η Κεφάλιά του Τσάνι έφυγε ψηλά άουτ

Στο 12' το πλασέ του Μωυσιάδη μπλόκαρε ο Μεϊμαρίδης.

Στο 14' ο Μωυσιάδης έκανε σέντρα από τα αριστερά αλλά ο Πάλλας δεν πρόλαβε τη μπάλα Στο 21' το σουτ του Πάλλα έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Μεϊμαρίδης.

Στο 24' ο Εστιάδης πλάσαρε, σε κενή εστία εκμεταλλευμένος λάθος συνεννόηση του Τσαρούχα, με τον Μαγγίζη, αλλά ο Σαββόπουλος απομάκρυνε την μπάλα,

Στο 27' ο Τσαρούχας αποσόβησε έναν σοβαρό κίνδυνο αποκρούοντας το πλασέ του Εστιάδη

Στο 37 ' μετά από φάουλ του Φωλινα, η κεφαλιά του Παπαγεωργίου έφυγε άουτ.

Στο 40' το φάουλ του Καραμανίδη Γρηγ., πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 50’ ο Φωλίνας έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Τσάνι έπιασε το γυριστό σουτ, απέκρουσαν οι αμυντικοί, η μπάλα πήρε ύψος, αλλά η κεφάλια του Πάλλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 55’ το σουτ του Δεληζήση μπλόκαρε ο Μεϊμαρίδης.

Στο 58’ ο Μωυσιάδη έκανε σέντρα από τα αριστερά αλλά η κεφάλια του νεοεισελθόντα Σωτηριάδη έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 60’ ο Σωτηριάδης έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Μανακίτσας σούταρε απέκρουσαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή κι ο επερχόμενος Παπαγεωργίου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (61'), ο Μανακίτσας με πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0.

Στο 70’ η σέντρα σουτ του Φωλίνας βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 72’ η κεφαλιά του Μαγγίζη έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 76’ το πείσμα του Σωτηριάδης υποχρέωσε τον Μεϊμαρίδης να πέσει και να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 80΄ ο Εστιάδης πέρασε τους πάντες και τα πάντα, πλάσαρε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 82 ο Φωλίνας πλάσαρε ο Μεϊμαρίδης απέκρουσε.

Στο 83 ο Μεϊμαρίδης μπλόκαρε την σέντρα του Σβίρου από τα δεξιά

Στο 91 ο Σωτηριάδης ανατράπηκε από τον Κράτσιος και το πέναλτι που δόθηκε το εκτέλεσε εύστοχα ο Αφεντουλιίης διαμορφώνοντας το τελικό 3-0

Διαιτητής: Τσέτσιλας Κωνσταντίνος, Τσάγκας Κωνσταντίνος, Κοκαλένιος Χρήστος (Ε.Π.Σ. Καστοριάς)

Οι συνθέσεις :

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Τσαρούχας, Σβίρος, Σαββόπουλος Ευαγ., Μαγγίζης, Μωυσιάδης, Γκέγκας, Παπαγεωργίου, Τσάνι (85 Σαχινίδης) , Δεληζήσης (56' Μανακίτσας) , Φωλίνας, (85 'Αφεντουλιδης), Πάλλας (56' Σωτηριάδης)

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Συτιλίδης (65' Αραφαηλιδης) , Παλαιοδημος Αν., Κράτσιος, Καραμανίδης Γρηγ., Ψωμιάδης,(78' Κοχλιαδης) Παλαιοδημος Κών., Νικολάου, Εστιάδης, Ευαγγέλου (84' Θεοδωρίδης), Πασόλης (65' Καραμανίδης Λαζ.)