"

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ : Μίλησαν οι έδρες – Ανομβρία στην 2η αγωνιστική (12 γκολ) – 1η ήττα της Καστοριάς, 2-0 στην Κοζάνη

Η επικράτηση των γηπεδούχων (5 νίκες) και η ανομβρία

(μόλις 12 γκολ, εκ των οποίων μόλις 2 οι φιλοξενούμενοι) ξεχώρισαν

στην 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής, όπου μόνο η Κοζάνη κατάφερε και πέτυχε το απόλυτο (2 στα 2) και είναι μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την 2η θέση με 4 βαθμούς μοιράζονται πέντε ομάδες οι οποίες σημείωσαν την 1η τους νίκη. Πρόκειται για τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης (2-0 την ΑΕΠ Κοζάνης), την Ελασσόνα (στο φινάλε 1-0 τον Μακεδονικό Φούφα, ο Εθνικός Ν. Κεραμιδίου (1-2 στην Χανιώτη, το μοναδικό διπλό της αγωνιστικής), ο Εδεσσαϊκός (πρώτη ισοπαλία 0-0 στον Κεραυνό Αγγελοχωρίου) και ο Πιερικός (3-0 όλα στο β’ ημίχρονο των Δωτιέα Αγιάς).

Πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπ. Βόλου με δραματικό τρόπο 1-0 στο 90’ τον Σβορώνο.

Τέλος, η ομάδα της Καστοριάς αν και προσπάθησε κατά διαστήματα, τελικά δέχθηκε δύο γκολ - ένα σε κάθε ημίχρονο - γνωρίζοντας την 1η ήττα στο δεύτερο συνεχόμενο ματς εκτός έδρας, αυτή την φορά στην Κοζάνη με σκορ 2-0, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Πιερικό στο πρώτο επίσημο ματς εντός έδρας, όπου η νίκη είναι μονόδρομος.