"

 


ΕΠΣ : Οι αντίπαλοι και το πρόγραμμα στα μπαράζ – Καστοριά, Απόλλων Πάργας και Αναγέννηση Στάνου οι πρώτοι πρωταθλητές

Ολοκληρώνονται σιγά-σιγά τα τοπικά πρωταθλήματα και οι πρωταθλήτριες

ομάδες των Ενώσεων προετοιμάζονται για τους αγώνες μπαράζ προκειμένου να διεκδικήσουν την άνοδό τους στη Γ’ Εθνική.

Όπως είναι γνωστό η ΕΠΣ Καστοριάς έχει τοποθετηθεί στον 3ο όμιλο των 7 ομάδων και θα αντιμετωπίσει ομάδες κυρίως της Ηπείρου.

Η πρεμιέρα θα γίνει στις 8 Μαΐου και η τελευταία αγωνιστική στις 5 Ιουνίου, ενώ οι τρεις πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης ανέρχονται στην Γ' Εθνική.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα η Καστοριά θα φιλοξενήσει την ΕΠΣ Κέρκυρας, Ηπείρου και Άρτας, ενώ εκτός θα παίξει με τους πρωταθλητές των Ενώσεων Πρέβεζας-Λευκάδας, Θεσπρωτίας και Αιτωλοακαρνανίας.

Στο μεταξύ μέχρι τώρα, τα περισσότερα πρωταθλήματα δεν έχουν ολοκληρωθεί, ωστόσο σε τρεις ενώσεις έχουν αναδειχθεί οι πρωταθλήτριες ομάδες.

Στην ΕΠΣ Καστοριάς, τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη, η ΚΑΣΤΟΡΙΑ 1980 έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στην ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, την περασμένη Κυριακή ολοκληρώθηκε το συναρπαστικό πρωτάθλημα, με την ιστορική ομάδα (ιδρύθηκε το 1948) του Απόλλων Πάργας να στέφεται πρωταθλητής, μετά από 22 χρόνια.

Σε σύνολο 22 αγώνων η Πάργα κατέκτησε 55 βαθμούς, με 17 νίκες, 4 ισοπαλίες, 1 ήττα και με συντελεστή τερμάτων 66-14. 

Στην ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας μία αγωνιστική πριν την λήξη η Αναγέννηση Στάνου (κωμόπολη 1000 περίπου κατοίκων, που ανήκει στον Δήμο Αμφιλοχίας) εξασφάλισε και μάλιστα αήττητη για πρώτη φορά στην ιστορία της το πρωτάθλημα.

Στις υπόλοιπες ΕΠΣ, μπορεί να απομένουν κάποιες αγωνιστικές, ωστόσο, έχουν ξεχωρίσει τα φαβορί. Στην Κέρκυρα τον τίτλο διεκδικούν Αστέρας Πετριτής και Θιναλιακός, και αυτός θα κριθεί την Κυριακή, που είναι η τελευταία αγωνιστική.

Στα Γιάννινα είναι σε εξέλιξη η διαδικασία των πλέι οφ όπου ισοβαθμούν Θύελλα Κατσικά, Αγροτικός Καστρίτσας. 

Στη Θεσπρωτία είναι σε εξέλιξη οι αγώνες πλέι οφ, με διεκδικητές του τίτλου Σελεύκεια και Πλαταριά. 

Στην Άρτα οι αγώνες πλέι οφ θα γίνουν με νοκ άουτ αγώνες και συμμετέχουν οι τέσσερις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας Α.Ε. Ξηροβουνίου, Α.Ο. Κλειδίου, Δόξα Άρτας και Α.Ε. Καμπής. Στον τελικό πέρασαν οι δύο πρώτες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο. 

Το πρόγραμμα του 3ου όμιλο έχει ως εξής:

1η αγωνιστική

ΕΠΣ Άρτας – ΕΠΣ Αιτ/νίας

ΕΠΣ Καστοριάς – ΕΠΣ Κέρκυρας

ΕΠΣ Θεσπρωτίας – ΕΠΣ Ηπείρου

Ρεπό ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας


2η αγωνιστική

ΕΠΣ Ηπείρου-ΕΠΣ Άρτας

ΕΠΣ Κέρκυρας-ΕΠΣ Θεσπρωτίας

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας-ΕΠΣ Καστοριάς

Ρεπό: ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας


3η αγωνιστική

ΕΠΣ Θεσπρωτίας-ΕΠΣ Καστοριάς

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας-ΕΠΣ Κέρκυρας

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας-ΕΠΣ Άρτας

Ρεπό: ΕΠΣ Ηπείρου


4η αγωνιστική

ΕΠΣ Άρτας-ΕΠΣ Κέρκυρας

ΕΠΣ Ηπείρου-ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας

ΕΠΣ Θεσπρωτίας-ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας

Ρεπό: ΕΠΣ Καστοριάς


5η αγωνιστική

ΕΠΣ Άρτας-ΕΠΣ Θεσπρωτίας

ΕΠΣ Καστοριάς-ΕΠΣ Ηπείρου

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας-ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας

Ρεπό: ΕΠΣ Κέρκυρας


6η αγωνιστική

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας-ΕΠΣ Καστοριάς

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας-ΕΠΣ Θεσπρωτίας

ΕΠΣ Κέρκυρας-ΕΠΣ Ηπείρου

Ρεπό: ΕΠΣ Άρτας


7η αγωνιστική

ΕΠΣ Κέρκυρας-ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας

ΕΠΣ Ηπείρου-ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας

ΕΠΣ Καστοριάς-ΕΠΣ Άρτας

Ρεπό: ΕΠΣ Θεσπρωτίας






 


Created and Support by Byte1 | Copyright © 2018 ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΣΕΝΤΡΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ