"

ΕΚΑΣΔΥΜ ΠΑΙΔΩΝ : Προκρίθηκε στον τελικό η Καστοριά, 93-66 τον Ηρακλή Κοζ.

Το εισιτήριο της πρόκρισης στον Τελικό της 11ης Ιουλίου σφράγισε ο ΑΣ Καστοριάς,

μετά την σημερινή άνετη νίκη που πέτυχε στον ημιτελικό επί του Ηρακλή Κοζάνης με σκορ 93-66.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, ενώ η  διαφορά εκτοξεύτηκε στο +27 στο 4ο δεκάλεπτο (29-11), φθάνοντας στο εντυπωσιακό 93-66.

Οι φιλοξενούμενοι μόνο στο γ' δεκάλεπτο απείλησαν και μείωσαν αισθητά την διαφορά, ωστόσο όμως η ευστοχία της Καστοριάς από την γραμμή των 3 πόντων δεν άφησε περιθώρια στον Ηρακλή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Κορυφαίοι για τον ΑΣ Καστοριάς Κέδρος και Τσιοαχτσίρας, οι οποίοι έβαλαν και τα περισσότερα καλάθια.

Στον τελικό της Κυριακής 11ης Ιουλίου θα αντιμετωπίσει τους Διόσκουρους Κοζ. οι οποίοι επικράτησαν στον β' ημιτελικό του ΑΣ Φλώρινα με 82-45 και η νικήτρια ομάδα θα προκριθεί στην επόμενη φάση που θα διεξαχθεί στην Θεσσαλονίκη.