"

Α' ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Γλυκιά ήττα του ΓΠΟ Καστοριάς, 0-4 από τα Τρίκαλα και παραμονή στην Α' Εθνική

Ήττα χωρίς συνέπειες γνώρισαν τα κορίτσια της Καστοριάς

στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, από την ομάδα των Τρικάλων με σκορ 0-4 και σε συνδυασμό με την ήττα της Αγ. Βαρβάρας στον ΠΑΟΚ με το εκκωφαντικό 15-0, τερμάτισαν τελικά στην 9η θέση, ανανεώνοντας την συμμετοχή τους και τη νέα χρονιά στην Α' Εθνική.

Ο ΓΠΟ Καστοριάς ως νεοφώτιστος στην κατηγορία, σε ένα πρωτάθλημα με περίεργες συνθήκες, όπως ο κορονοϊός, η καθυστέρηση της έναρξης, οι διακοπές και αναβολές λόγω covid-19, και με την διεξαγωγή μόλις ενός γύρου, κατάφερε τελικά με μόλις 2 νίκες στα 10 ματς που έδωσε να εξασφαλίσει τελικά, έστω και με τις όποιες δυσκολίες την πολυπόθητη παραμονή στην κατηγορία.

Στον αγωνιστικό τομές η ομάδα των Τρικάλων πιο έμπειρη  απέναντι στην Καστοριά, η οποία δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να αντιδράσει ουσιαστικά, και υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα του αντιπάλου της.

Οι κυανέρυθρες άνοιξαν το σκορ στο 28' με πλασέ της Κωστοπούλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Πλακιά με προβολή έγραψε το 0-2.

Στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 55' η Πλακιά με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 67' με απευθείας εκτέλεση φάουλ η Γεωργούλα.

Tέλος, στο 90' η Τσόγκα έχασε μοναδική ευκαιρία να διευρύνει τον δείκτη του σκορ όταν αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

ΓΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Πετκανά, Φασίδου (46' Τρυγούτη), Μπασούρη, Μάρκου, Παπαδοπούλου (77' Παπαδηλέρη), Κωσταρέλα (70' Λιούλια), Κωστάρα, Καϊδατζή, Κυριζάκη (77' Μουρτσέκα), Σιδοπούλου (70' Ροβυθάκη

ΤΡΙΚΑΛΑ : Αρζουμανιδου, Σαργιώτη, Μπέου, Σακελλάρη (57’ Τσιάρα), Γεωργούλα (75’ Τσόγκα), Τσούνη (53’ Στεργιούλη), Τζιώρα, Κωστοπούλου, Αλεξίου (57’ Τσακνακη), Βαΐτση, Πλακιά.