Οι υποψήφιοι Κυπελλούχοι στις 52 ΕΠΣ



Με κλήρωση θα αναδειχθούν οι Κυπελλούχοι φέτος σχεδόν σε όλες τις Ενώσεις με απόφαση της ΕΠΟ.




Η κληρωτίδα θα αναδείξει φέτος τους Κυπελλούχους των ΕΠΣ, μετά από την απόφαση της ΕΠΟ για διακοπή της αγωνιστικής δράσης την τρέχουσα σεζόν σε Γ’ Εθνική και ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Η απόφαση αυτή προκάλεσε πολλές αντιδράσεις από τα σωματεία, που ήθελαν να κατακτήσουν το Κύπελλο μέσα στο γήπεδο, ωστόσο οι συνθήκες φέτος είναι ιδιαίτερες. Η επιλογή της κλήρωσης έγινε γιατί προβλέπεται και από τον ΚΑΠ. Δεν είναι συνηθισμένη τακτική, ωστόσο στο άρθρο 20 για τη βαθμολογική κατάταξη των ομάδων και συγκεκριμένα στις παραγράφους 6β, 7 και 10στ, προβλέπεται ως έσχατη λύση, η δημόσια κλήρωση από τη διοργανώτρια αρχή.

Εφόσον φέτος, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών, δεν είναι δυνατή η συνέχιση της αγωνιστικής δράσης, στην ΕΠΟ κατέληξαν στη λύση της κλήρωσης.

Με τη δράση να διακόπτεται στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα και τη Γ’ Εθνική στις αρχές Μαρτίου, μόνο στην ΕΠΣ Μεσσηνίας είχε διεξαχθεί ο τελικός, με τον ΑΟ Διαβολιτσίου να κατακτά το Κύπελλο στο γήπεδο. Αντίθετα, στις υπόλοιπες 52 ΕΠΣ θα διεξαχθεί κλήρωση ανάμεσα σε δύο ή περισσότερες ομάδες.

Δείτε τους υποψήφιους Κυπελλούχους:

ΕΠΣ Έβρου: Ιπποκράτης Αλεξ/πολης, Ένωση Αλεξ/πολης, Ατρόμητος Άβαντα, Ακρίτας Δαδιάς, ΑΟ Νεοχωρίου, Ένωση Οινόης, ΑΕ Διδυμοτείχου

ΕΠΣ Θράκης: Πανθρακικός, Δόξα Γρατινής

ΕΠΣ Ξάνθης: Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου, Ηρακλής Ζυγού, Ασπίδα Ξάνθης

ΕΠΣ Δράμας: AE Αμπελοκήπων, Πανδραμαϊκός

ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Βύρων Καβάλας

ΕΠΣ Σερρών: Δόξα Κάτω Καμήλας, [Πυθαγόρας Καλών Δένδρων – Ανατολή Σερρών 1-4 στο πρώτο παιχνίδι, δεν διεξήχθη ο επαναληπτικός]

ΕΠΣ Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς, [Αστέρας Μ.Βρύσης – ΠΑΟΝΕ Επταλόφου 0-0 στο πρώτο παιχνίδι, δεν διεξήχθη ο επαναληπτικός]

ΕΠΣ Μακεδονίας: Καμπανιακός, Αγροτικός Αστέρας

ΕΠΣ Χαλκιδικής: Ανθεμούς Γαλάτιστας, Όλυνθος Ολύνθου

ΕΠΣ Πέλλας: Εθνικός Γιαννιτσών, Αλμωπός Αριδαίας, Άρης Νησίου, Ακρίτας Σωσάνδρας

ΕΠΣ Ημαθίας: Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, Αγροτικός Αστέρας Πλατέος

ΕΠΣ Πιερίας: Πιερικός, [Εθνικός Ν.Κεραμιδίου – ΑΕ Καρίτσας, η αναμέτρηση είχε προγραμματιστεί μετά την αναστολή)

ΕΠΣ Φλώρινας: Ακρίτας Αχλάδας, Ελλάς Καλλινίκης

ΕΠΣ Καστοριάς: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, Αστραπή Μεσοποταμίας

ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, Εορδαϊκός

ΕΠΣ Γρεβενών: Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης, Γρεβενά Αεράτα

ΕΠΣ Λάρισας: Αετός Μακρυχωρίου, Οικονόμος Τσαριτσάνης, [Φαλανιακός-ΠΟ Ελασσόνας 2-2 στο πρώτο παιχνίδι, δεν διεξήχθη ο επαναληπτικός]

ΕΠΣ Τρικάλων: ΑΟ Μεγάλων Καλυβίων, Διγενής Νεοχωρίου

ΕΠΣ Θεσσαλίας: Θησέας Αγριάς, ΦΘ Αγχίαλος

ΕΠΣ Καρδίτσας: Ατρόμητος Παλαμά, Αναγέννηση Καρδίτσας

ΕΠΣ Κέρκυρας: Αστέρας Πετριτή, Θιναλιακός, ΟΦ Αγίου Ματθαίου, Αχιλλέας Νυμφών

ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής, ΑΕ Χουλιαράδων, Αετός Νήσου, Αγροτικός Καστρίτσας

ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Θύαμις Καστρίου, Σούλι Παραμυθιάς

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Αχέρων Καναλακίου, Τηλυκράτης Λευκάδας

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: ΑΕ Μεσολογγίου, ΠΑΟ Αγρινίου

ΕΠΣ Κεφαλληνίας: ΑΟ Διλινάτων, ΑΟ Εικοσιμίας, Παλληξουριακός, ΑΟ Φωκάτα

ΕΠΣ Ευρυτανίας: Αίολος Καρπενησίου, ΑΟ Ποταμιάς

ΕΠΣ Φωκίδας: Φωκικός, Απόλλων Ευπαλίου, Αμφισσαϊκός, Απόλλων Δελφών

ΕΠΣ Φθιώτιδας: Παμμωλιακός, ΑΕ Καλυβίων, Νέο Κρίκελλο, Οπούντιος Μαρτίνου

ΕΠΣ Εύβοιας: Ηρακλής Ψαχνών, Ελλήσποντος Ν. Λαμψάκου

ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, ΑΟ Θήβα, ΑΟ Μελισσοχωρίου, Αμβρυσσέας Διστόμου, Παναλίαρτος, Παμβαγιακός, ΠΑΟ Κόκκινου

ΕΠΣ Αθηνών: Φωστήρας, Άγιος Ιερόθεος

ΕΠΣ Δυτικής Αττικής: Απόλλων Ποντίων, Βύζας Μεγάρων

ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Αστέρας Βάρης, ΓΣ Μαρκό

ΕΠΣ Πειραιά: Αμπελακιακός, ΑΠΟ Κερατσίνι

ΕΠΣ Κορίνθου: Ελλάς Βέλου, Κόρινθος 2006, Ηρακλής Ξυλοκάστρου, ΠΑΟ Λουτράκι

ΕΠΣ Αχαΐας: Παναιγιάλειος, Άρης Πατρών, Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Θύελλα Πατρών, Αχαϊκή, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Δόξα Παραλίας, Ατρόμητος Πατρών

ΕΠΣ Ηλείας: Αίας Γαστούνης, Δόξα Ν.Μανωλάδας, [ΠΑΟ Βάρδας, Αλφειός Επιταλίου 4-1 στο πρώτο παιχνίδι, δεν διεξήχθη ο επαναληπτικός]

ΕΠΣ Ζακύνθου: Εθνικός Σκουλικάδου, ΑΟ Τσιλιβή, Ζάκυνθος, Παναρτεμισιακός, ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου, Αστέρας Μαχαιράδου, ΑΟ Κατασταρίου

ΕΠΣ Μεσσηνίας: ΑΟ Διαβολιτσίου

ΕΠΣ Αρκαδίας: ΑΟ Τεγέας, [ΑΜΣ Βρασιές-Παναρκαδικός 0-5 στο πρώτο παιχνίδι, δεν διεξήχθη ο επαναληπτικός]

ΕΠΣ Λακωνίας: ΠΣ Σπάρτη, [Ήφαιστος Βροντάμα-Αστέρας Βλαχιώτη 0-3 στο πρώτο παιχνίδι, δεν διεξήχθη ο επαναληπτικός]

ΕΠΣ Αργολίδας: Κορωνίδα Κοιλάδας, Παναργειακός

ΕΠΣ Κυκλάδων: Ελλάς Σύρου, Πανθηραϊκός, ΑΟ Σύρου, ΑΟ Πύργου

ΕΠΣ Σάμου: ΑΕ Βαθυλάκκου/Πανσαμιακός, ΑΕΣ Φοίνιξ, ΑΕ Καρλόβασι, ΠΑΣ Ίκαρος

ΕΠΣ Λέσβου: Όλυμπος Αγιάσου, ΑΟ Μεσότοπου (από Λέσβο), Διαγόρας Σαρδών (από Λήμνο)

ΕΠΣ Χίου: Κανάρης Νενήτων, Θύελλα Χαλκειούς, Δάφνη Δαφνώνα, Πύργος Πυργίου

ΕΠΣ Δωδεκανήσων: Άρης Αρχαγγέλου, ΑΣ Ρόδου, ΑΕ Πυλίου, Διαγόρας Βατίου, Ηρακλής Μαριτσών, Απόλλων Καλυβίων, Δόξα Καρδάμαινας, ΑΕΡΑ Αφάντου

ΕΠΣ Χανίων: Μινώταυρος Μουρνιών, Πανακρωτηριακός

ΕΠΣ Ρεθύμνου: Ποσειδώνας Γερανίου, Τάλως Μελιδονίου

ΕΠΣ Ηρακλείου: Ατσαλένιος, [Γιούχτας-ΠΑΝΟ Μαλλίων 3-0 στο πρώτο παιχνίδι, δεν διεξήχθη ο επαναληπτικός]

ΕΠΣ Λασιθίου: AO Αγίου Νικολάου, ΑΕ Νεάπολης

Στην ΕΠΣ Άρτας τον τίτλο του κυπελλούχου κατέκτησε η Αναγέννηση Άρτας,  καθώς νίκησε τον Απόλλωνα Γλυκορίζου στον τελικό του θεσμού με 3-0.



Created and Support by Byte1 | Copyright © 2018 ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΣΕΝΤΡΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ