"

ΕΚΑΣΔΥΜ : Το Άργος Ορεστικό πήρε το ντέρμπι κορυφής, 68-60 τον Λασσάνη

Το Άργος Ορεστικό ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με το Λασσσάνη  παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αυξάνοντας την διαφορά από το δεύτερο Λασσάνη ενώ έχει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Οι Λύκοι είχαν το προβάδισμα και στα τέσσερα δεκάλεπτα, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα, με το Λασσάνη να κάνει το «come back» στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς αποτέλεσμα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 23-15, 36-26 (ημ.) 59-42, 68-60 (τελ.)

Άργος Ορεστικό : Φωτιάδης Φ. 13, Σπυρόπουλος 5(1), Δήμου 3(1), Νάνας, Νάκου 2, Τράντας 16(1), Κόττας 19(3),Παράσχος 5(1), Γιαγκόπουλος 5(1), Σεμερτζίδης.

Νίκη και 2η θέση ο ΑΣ Καστοριάς

Την ήττα του Λασσάνη εκμεταλεύτηκε η ομάδα της Καστοριάς η οποία επιβλήθηκε άνετα 52-68 στον ΜΑ Κοζάνης και σκαρφάλωσε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 10-20, 17-39, 36-50 και 52-68

Α.Σ.Καστοριάς: Καραβατάκης 9(1), Μαρινέλης, Νταούτης 1, Καλαφατίδης 5, Διαμαντόπουλος 4, Ιατρόπουλος 9, Τερσενίδης 19(1), Καλαϊτζίδης Θ.11(1), Τσίμτσιος, Νέστορας 2, Ξάνθης 4 και Κορομπίλιας 4.

Αρίων Πτολεμαΐδας - Σιάτιστα
Κεραυνός Αγίου Γεωργίου - Φοίνικας Πτολ.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
 Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 67-46
Για το Παιδικό Πρωτάθλημα της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ., ο Α.Σ. Καστοριάς επανήλθε στις νίκες. Η ομάδα σ’ ένα παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας, νίκησε τον Ηρακλή Κοζάνης 67-46.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με προβάδισμα του Ηρακλή 15-16 στο α΄δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενος το μουδιασμένο ξεκίνημα της ομάδος μας. Γρήγορα όμως τα πράγματα άλλαξαν και το ημίχρονο έληξε με 36-26. Έτσι συνεχίστηκε και το β΄ ημίχρονο για να φτάσει η διαφορά στους 21 πόντους.
Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας που συνεχίζουν να διεκδικούν την είσοδό τους στο Final 4.
Δεκάλεπτα: 15-16, 36-26, 53-37 και 67-46
Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Κέδρος 8(1), Φάσσας 13(1), Πιπερόπουλος, Παπαδημητρίου 13(3), Καλαϊτζίδης Γ., Μονοβασίλης Ν.2, Κωνσταντίνου, Κωστάρας, Ντόντης, Παπαγιάννης 3, Βλάχος και Τσαχτσίρας 28.