"

Νικηφόρα πρεμιέρα οι γυναίκες της Καστοριάς, 2-5 στους Αετούς Θεσ.

Ποδαρικό με το… δεξί έκαναν οι γυναίκες της Καστοριάς στο νέο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, επικρατώντας στο γήπεδο της Ηλιούπολης, των Αετών Θεσσαλονίκης με το επιβλητικό σκορ 2-5.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα, ωστόσο, μόνο κατά διαστήματα έπαιξε ορθολογικό και ελκυστικό ποδόσφαιρο.

Μάλιστα το ξεκίνημα ήταν άκρως εντυπωσιακό, αφού στο 12ο λεπτό είχαν το προβάδισμα στο σκορ με 0-3, με 2 γκολ της Μπασούρη (12’ και 15’) και 1 της Τζιάρα (8’).

Στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλες μειώνοντας σε 1-3, ενώ στο β’ ημίχρονο το ματς έλειψε να μετατραπεί σε ντέρμπι, όταν οι γηπεδούχες μείωσαν σε 2-3.

Τελικά, η ωριμότητα και η ψυχραιμία των γυναικών της Καστοριάς έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αφού με δύο γκολ που πέτυχαν στη συνέχεια με την Μάρκου (63’) και την Τζιάρα (80’) ολοκλήρωσαν νικηφόρα το πρώτο ματς επικρατώντας με σκορ 2-5.

Δημητριάδου, Γκάνα, Φασίδου, Σιδοπούλου, Πετρογιάννη, Μουρτσέκα, Μάρκου, Παπαγερίδου, Τζιάρα, Τάσιου, Μπασούρη. Αγωνίστηκαν και οι Γκόγκου, Κυριζάκη, Τζανοπούλου και Ροβυθάκη.