Η πορεία των 53 Ποδοσφαιρικών Ενώσεων της χώρας: Πρωταθλητές και Κυπελλούχοι!




Λίγο πριν το τέλος της σεζόν, παραθέτουμε το «οδοιπορικό» στις 53 ποδοσφαιρικές Ενώσεις με στόχο να γνωρίσουν οι αναγνώστες τόσο τις ομάδες που θα αγωνίζονται τη νέα περίοδο στη Γ


Εθνική όσο και αυτές που κατέκτησαν το Κύπελλο.

Άλλωστε κι αυτές θα έχουν τη δική τους ευκαιρία σε μια μεγάλη διοργάνωση, καθώς από πέρσι η ΕΠΟ ενέταξε τους τροπαιούχους των Ενώσεων στο Κύπελλο Ελλάδας, δίνοντας τους ένα επιπλέον κίνητρο για να φτάσουν στην κατάκτηση του (κατά τόπους) Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Όπως θα δείτε παρακάτω, σε αρκετές Ενώσεις δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη το πρωτάθλημα ενώ στο 95% περίπου το Κύπελλο έχει πλέον κάτοχο και ήδη γνωρίζουμε ποιοι σύλλογοι θα αγωνιστούν στις πρώτες φάσεις του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αναλυτικά οι 53 Ενώσεις :

ΕΠΣ Έβρου
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : Εθνικός Αλεξανδρούπολης

ΕΠΣ Θράκης
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου – Δόξα Ν.Σιδηροχωρίου (14/5)

ΕΠΣ Ξάνθης
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : Ορφέας Ξάνθης

ΕΠΣ Δράμας
Πρωτάθλημα : Πανδραμαϊκός
Κύπελλο : Πανδραμαϊκός

ΕΠΣ Καβάλας
Πρωτάθλημα : Δόξα Θεολόγου
Κύπελλο : Αετός Οφρυνίου

ΕΠΣ Σερρών
Πρωτάθλημα : Δόξα Κάτω Καμήλας
Κύπελλο : Πανσερραϊκός

ΕΠΣ Κιλκίς
Πρωτάθλημα : Κιλκισιακός
Κύπελλο : Αλέξανδρος Κιλκίς

ΕΠΣ Μακεδονίας
Πρωτάθλημα : Ποσειδώνας Μηχανιώνας, ο δεύτερος μέσω play off
Κύπελλο : Θερμαϊκός Θέρμης

ΕΠΣ Χαλκιδικής
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : ΠΟ Τριγλίας

ΕΠΣ Πέλλας
Πρωτάθλημα : Θύελλα Σαρακηνών
Κύπελλο : Εδεσσαϊκός

ΕΠΣ Ημαθίας
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Βέροια

ΕΠΣ Πιερίας
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : ΑΕ Καρίτσας

ΕΠΣ Φλώρινας
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : Μελιτέας Μελίτης

ΕΠΣ Καστοριάς
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας


ΕΠΣ Κοζάνης
Πρωτάθλημα : ΑΕΠ Καραγιαννίων
Κύπελλο : Μακεδονικός Φούφα

ΕΠΣ Γρεβενών
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : Γρεβενά Αεράτα

ΕΠΣ Τρικάλων
Πρωτάθλημα : Διγενής Νεοχωρίου
Κύπελλο : ΑΣ Μετέωρα

ΕΠΣ Καρδίτσας
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : ΑΟ Σελλάνων

ΕΠΣ Λάρισας
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : Δαμασιακός – ΠΟ Ελασσόνας (16/5)

ΕΠΣ Θεσσαλίας
Πρωτάθλημα : Διαγόρας Στεφανοβίκειου
Κύπελλο : Ολυμπιακός Βόλου

ΕΠΣ Ηπείρου
Πρωτάθλημα : ΑΟ Ανατολής
Κύπελλο : Θρίαμβος Σερβιανών

ΕΠΣ Θεσπρωτίας
Πρωτάθλημα : Ατρόμητος Σαγιάδας
Κύπελλο : Σούλι Παραμυθιάς

ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας
Πρωτάθλημα : ΠΑΣ Πρέβεζα
Κύπελλο : Τηλυκράτης

ΕΠΣ Άρτας
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Δόξα Άρτας

ΕΠΣ Κέρκυρας
Πρωτάθλημα : Θιναλιακός
Κύπελλο : Θιναλιακός

ΕΠΣ Φθιώτιδας
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Αταλάντη – Νέο Κρίκελλο (19/5)

ΕΠΣ Εύβοιας
Πρωτάθλημα : ΑΟ Νέας Αρτάκης
Κύπελλο : ΑΟ Νέας Αρτάκης

ΕΠΣ Φωκίδας
Πρωτάθλημα : Απόλλων Ευπαλίου
Κύπελλο : Αστέρας Ιτέας

ΕΠΣ Ευρυτανίας
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : ΑΟ Ποταμιάς

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Όμηρος Νεοχωρίου

ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Παλληξουριακός

ΕΠΣ Βοιωτίας
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : ΑΟ Υπάτου

ΕΠΣ Αθηνών
Πρωτάθλημα : ΑΕ Κηφισιάς, Φωστήρας (δύο όμιλοι)
Κύπελλο : Ηλυσιακός

ΕΠΣ Πειραιά
Πρωτάθλημα : Ερμής Κορυδαλλού, ΑΕ Μοσχάτου (δύο όμιλοι)
Κύπελλο : Εθνικός Πειραιά

ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής
Πρωτάθλημα : Μαρκό
Κύπελλο : Αχαρναϊκός

ΕΠΣ Δυτικής Αττικής
Πρωτάθλημα : Ακράτητος
Κύπελλο : Ασπρόπυργος

ΕΠΣ Κορινθίας
Πρωτάθλημα : Κόρινθος 2006
Κύπελλο : ΠΑΣ Κόρινθος

ΕΠΣ Αχαΐας
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Ατρόμητος Πατρών

ΕΠΣ Αργολίδας
Πρωτάθλημα : Σε εξέλιξη
Κύπελλο : Παναργειακός

ΕΠΣ Αρκαδίας
Πρωτάθλημα : ΑΕΚ Τρίπολης
Κύπελλο : ΑΣ Λεωνίδιο

ΕΠΣ Ηλείας
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Ξενοφών Κρεστένων

ΕΠΣ Μεσσηνίας
Πρωτάθλημα : ΑΟ Διαβολιτσίου
Κύπελλο : Καλαμάτα

ΕΠΣ Λακωνίας
Πρωτάθλημα : Πανγυθεατικός
Κύπελλο : ΑΕ Πελλάνας

ΕΠΣ Ζακύνθου
Πρωτάθλημα : ΑΟ Τσιλιβή
Κύπελλο : ΑΟ Κατασταρίου

ΕΠΣ Χανίων
Πρωτάθλημα : Πανακρωτηριακός
Κύπελλο : Ημιτελική φάση

ΕΠΣ Ρεθύμνου
Πρωτάθλημα : ΑΕ Μυλοποτάμου
Κύπελλο : ΑΟ Επισκοπής

ΕΠΣ Ηρακλείου
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Ατσαλένιος

ΕΠΣ Λασιθίου
Πρωτάθλημα : ΑΟ Αγίου Νικολάου
Κύπελλο : ΟΦ Ιεράπετρας

ΕΠΣ Δωδεκανήσου
Πρωτάθλημα : ΑΣ Ρόδος
Κύπελλο : Διαγόρας Ρόδου

ΕΠΣ Σάμου
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Πανσαμιακός – ΑΕ Καρλόβασι (τελικός)

ΕΠΣ Κυκλάδων
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Πανθηραϊκός

ΕΠΣ Λέσβου
Πρωτάθλημα : Όλυμπος Αγιάσου – Ήφαιστος Κοντοπουλίου (τελικός)
Κύπελλο : Αιολικός

ΕΠΣ Χίου
Πρωτάθλημα : Play Off
Κύπελλο : Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου

Πηγή:Sportup.gr



Created and Support by Byte1 | Copyright © 2018 ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΣΕΝΤΡΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ