"

ΡΕΤΡΟ 1995-1996 : Εθνικός Μουριών – Αστραπή Μεσοποταμίας 1-0 (Σπάνιο VIDEO)

Δείτε σπάνιο video αγώνα ποδοσφαίρου για το πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής της περιόδου 1995-96, μεταξύ των ομάδων Εθνικός Μουριών (Κιλκίς) – Αστραπή Μεσοποταμίας.

Η σύνθεση με την οποία παρατάχθηκε η ομάδα της «Αστραπής» ήταν : Βασιλειάδης, Τσακλίδης, Κωνσταντίνου, Πελαγίδης, Σταμπολίδης, Αργυρίου, Ζαρομυτίδης, Ντίσιος, Σουκαλόπουλος, Παπουτσίδης, Αργυρός, ενώ προπονητής εκείνη την περίοδο ήταν ο Χρήστος Παπαδόπουλος.

Το ματς έληξε με σκορ 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ εκείνη την περίοδο ο Εθνικός Μουριών  είχε τερματίσει στην 3η θέση.

Την συγκεκριμένη περίοδο, η Αστραπή συμμετείχε στον 5ο όμιλο της Εθνικής Ερασιτεχνικής όπου συμμετείχαν 20 ομάδες, εκ των οποίων είχαν υποβιβαστεί οι 10, εξαιτίας μείωσης ομίλων και ομάδων την ερχόμενη περίοδο.

Πρωταθλητής ομίλου είχε αναδειχθεί ο Ηρακλής Πτολεμαίδας, ενώ η ομάδα της Αστραπής είχε τερματίσει στην 14η θέση (52 βαθμοί,  16 νίκες, 4 ισοπαλίες και 18 ήττες, 43 γκολ υπέρ- 54 κατά) και υποβιβάστηκε στο τοπικό πρωτάθλημα, όπου συμμετείχε για τα επόμενα 9 χρόνια (μέχρι το 2004-2005), όταν και επέστρεψε πάλι στην Δ’ Εθνική κατηγορία.