"

ΕΚΑΣΔΥΜ : Πιο καλή η μοναξιά για το Άργος Ορεστικό, που ξέφυγε στο +3

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει το Άργος Ορεστικό, μετά τη νέα (11η) νίκη που πέτυχε στο κλειστό “Σκαρκαλά”επί του Λασσάνη με σκορ 52-58, ενώ σε συνδυασμό και με τη νίκη που πέτυχε την περασμένη Πέμπτη στον αγώνα εξ’΄αναβολής με την Πτολεμαϊδα, αλλά και τις ήττες των Αριστοτέλη και Διόσκουρων, ξέφυγε πλέον στο +3, από τους διώκτες του.

Η κυανόλευκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο α’ δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο πήραν μια διαφορά 8 πόντων. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με τα δύο επόμενα δεκάλεπτα να κλείνουν ισόπαλα 26-26 και 41-41.

Στο 4ο και καθοριστικό 10λεπτο, η ομάδα του Κίτσιου, έδειξε ωριμότητα, είχε ψυχικά αποθέματα και με παλικαρίσια εμφάνιση κατάφερε, τελικά να πάρει τη νίκη με σκορ 54-58

Δεκάλεπτα: (9-17), (26-26), (41-41), (52-58)