"

Στον ρυθμό του Σαββάτου : Τρία «Χ» και ένα «2» στα τελευταία οκτώ ματς μετράνε τα Γραμμοχώρια στον Παναργειακό!

Ιδιαίτερα θετική είναι  συνολικά η  προϊστορία έχει καταφέρει να δημιουργήσει η ομάδα του Παναργειακού στις εντός έδρας αναμετρήσεις της με την ΑΕ Γραμμοχωρίων.

Οι δύο ομάδες  έχουν σχετικά πλούσια προϊστορία, αφού έχουν αναμετρηθεί 16 φορές στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, καθώς και σε έναν Τελικό Κυπέλλου, με την ομάδα του Παναργειακού να έχει το πάνω χέρι με 11 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες, ενώ τα τελευταία επτά χρόνια είναι αήττητος, μετρώντας ισάριθμες νίκες.

Ωστόσο, τα «ελάφια», τα τελευταία οκτώ χρόνια, έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μία καλή παράδοση στο γήπεδο του Παναργειακού, αφού έχουν αποσπάσει τρεις ισοπαλίες και ένα διπλό.

Η πρώτη επίσημη αναμέτρηση καταγράφεται την περίοδο 1995, με τον Παναργειακό να σημειώνει την μεγαλύτερη σε έκταση σκορ νίκη (7-0), ενώ την επόμενη χρονιά τα ‘’Ελάφια’’ απέσπασαν τον πρώτο τους βαθμό (1-1).

Επίσης, στα αξιοσημείωτα των δύο ομάδων ήταν η περίοδος του 2006, όταν η φοβερή ομάδα των Γραμμοχωρίων είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα, έχοντας μόλις μία ήττα από τον Παναργειακό με το επιβλητικό σκορ 4-0!!!.

Το πρώτο «2» πήραν τα «ελάφια το 2009 (1-3), ενώ οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στον 35ο Τελικό Κυπέλλου, με τον Παναργειακό να σημειώνει νίκη ρεκόρ στον θεσμό, με το εκπληκτικό 7-0!!!