"

Ο παλμός του Σαββάτου : Από το 2002 αγνοεί το «2» στα Γραμμοχώρια η «Δόξα» Κορησού!

«Εφιαλτικό» για την Δόξα» Κορησού είναι το γήπεδο των Μανιάκων, αφού από τις 20 αναμετρήσεις της κόντρα στην τοπική ομάδα των Γραμμοχωρίων, μόλις σε δύο από αυτές κατάφερε να αποδράσει με το «τρίποντο», ενώ έχει αποσπάσει έξι ισοπαλίες.

Μάλιστα οι «μαυραετοί» την τελευταία φορά που πήραν το «2» ήταν την περίοδο 2002, περίοδο που είχαν στεφθεί πρωταθλητές, ενώ έκτοτε μετράνε 6 ήττες και 4 ισοπαλίες.

Στα αξιοσημείωτα την περίοδο του 2004 όταν τα «ελάφια» σημείωσαν την μεγαλύτερη στην ιστορία τους σε έκταση σκορ νίκη τους, συντρίβοντας την «Δόξα» Κορησού με το απίστευτο 13-0!!!

Αρκετά πλούσια είναι η προϊστορία των δύο ομάδων αφού έχουν πολυετή συμμετοχή στα πρωταθλήματα της Α’ κατηγορίας.

Συνολικά έχουν συναντηθεί 20 φορές με τα «ελάφια» να έχουν το… πάνω χέρι με 12 νίκες, έναντι δύο της Κορησού, ενώ έξι ματς έληξαν χωρίς νικητή.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για πρώτη φορά το 1987, με τα Γραμμοχώρια να επικρατούν με 3-2, ενώ το 1995 οι «μαυραετοί» σημείωσαν το πρώτο τους «τρίποντο» επικρατώντας με σκορ 2-3.