"

ΕΚΑΣΔΥΜ : Ασταμάτητο το Άργος Ορεστικό, πέρασε νικηφόρα (55-64) και από την Σιάτιστα (VIDEO+FOTO)

ΤΗ... ΜΟΝΑΞΙΑ της κορυφής απολαμβάνει η ομάδα του Άργους Ορεστικού, μετά και τη νέα νίκη (τρίτη σε ισάριθμους αγώνες) που πέτυχε στο κλειστό της Σιάτιστας επί της τοπικής ομάδας με σκορ 55-64.

Οι “κυανόλευκοι” έδειξαν χαρακτήρα ομάδας και μετά από καλή απόδοση, κυρίως στο β’ και γ’ δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο και αύξησε την διαφορά, ξεφεύγοντας 13 πόντους στο ημίχρονο, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ.

Κλειδί, εκτός από την μεγάλη παραγωγικότητα στην  επίθεση, ήταν και η αμυντική λειτουργία των παιχτών που δεν σκόραραν καθώς προσέφεραν τα μέγιστα στον τομέα αυτό. Σημαντική, επίσης, βοήθεια έδωσαν και οι προσθήκες των νεαρού Ιατρόπουλου, αλλά και του έμπειρου σε Εθνικές κατηγορίες Ζυγούρα, που επέστρεψαν στον σύλλογο για να ενισχύσουν το ήδη δυνατό και ποιοτικό ρόστερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα σερί 11 πόντων μείωσαν την διαφορά στους 4 πόντους (53-37), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Ωστόσο, στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα του Κίτσιου, έδειξε χαρακτήρα, εξασφαλίζοντας, τελικά, έστω και με λίγο άγχος όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα εκτός έδρας, επικρατώντας με το τελικό 55-64

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 16-18, 27-40, 42-57, 55-64

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ : (Κίτσιου Σ.): Φωτιάδης 11(2), Κόζαρης 4, Καραβατάκης,  Πουλιώνης , Ζυγούρας  14(4), Παράσχος 9(2), Γιαγκόπουλος, Μάττας,  Ιατρόπουλος 2, Σπυρίδης 1, Κόττας 23 (3),