"

A2: Τρόμαξαν Ιωνικός και Διαγόρας, υπερηχητικός Ηρακλής

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις του ο Ιωνικός Νικαίας, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων και ο Ηρακλής, παίρνοντας εκτός έδρας νίκες, με τους δύο πρώτους βέβαια να δυσκολεύονται μέχρι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Η ομάδα από την Κω ήταν καλύτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα με τον Εθνικό να είναι ανταγωνιστικός και κοντά στο σκορ μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Από το β' ημίχρονο και έπειτα η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε διψήφια νούμερα, με τους παίκτες του κόουτς Συμεωνίδη να φτάνουν ακόμα και τους 20 πόντους διαφορά. Στο δ' δεκάλεπτο οι ρυθμοί έπεσαν, με τον Εθνικό να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά, χωρίς όμως το απαιτούμενο αποτέλεσμα.
Στο παιχνίδι με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, ο Ιωνικός Νικαίας μπορεί να δυσκολεύτηκε, όμως πήρε στο τέλος τη νίκη με 74-81. Η ομάδα του Μάριου Γούναρη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχοντας την υπεροχή κάτω από τη ρακέτα, με τον Καράμπουλα να πετυχαίνει 22 πόντους, ενώ άλλους 11 πέτυχε ο Ρόλαντ Σάφτενααρ.

Ο Απόλλων μπορεί να βρέθηκε με διψήφια διαφορά πίσω στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου, όμως στη συνέχεια ανέβασε στροφές και μπορεί να έχασε τον Μολφέτα μετά την τεχνική ποινή που δέχθηκε, ο Μπέμπης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο στα 33" πριν τη λήξη, μείωσε το σκορ στο 70-74. Ο Καράμπουλας με 2/2 βολές έκανε το 70-76, όμως ο Μπέμπης ευστόχησε και αυτός σε βολές κάνοντας το 72-76. Οι Πατρινοί προτίμησαν να κάνουν φάουλ στις τελευταίες επιθέσεις και δεν ευστόχησαν στη φάση που είχαν, με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 74-81.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Καρδίτσα και τον Κόροιβο, με τους Θεσσαλούς να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα και... εκδίκηση για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ανδρών. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του και παρά το καλό ξεκίνημα του Κόροιβου στο α' δεκάλεπτου, οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ στο β' δεκάλεπτο 28-14, ήρθε η ανατροπή.
Το β' ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο κάτω από τη ρακέτα με τον Παπαδόπουλο και τον Μαγκουνή που πέτυχαν συνολικά 9 και 15 πόντους αντίστοιχα, και η διαφορά έπιασε διψήφια νούμερα. Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε τον Κόροιβο να κάνει την αντεπίθεση του με τον Λεϊμάνις και τον Τσιάκο να τραβούν μπροστά την ομάδα τους και με ένα σερί 0-10 το σκορ έφτασε στο 63-58.
Μάλιστα, στο 1:16 πριν το τέλος του αγώνα ο Λεϊμάνις έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 76-77. Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες και στα τελευταία δεύτερα ο Κακλαμάνος πήρε την ομάδα πάνω και με σουτ εκτός ισορροπίας σε νεκρό χρόνο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ντεμπούτο στην Α2 με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκανε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος μπορεί να δυσκολεύτηκε κόντρα στον Αμύντα, όμως πήρε τη νίκη με 81-86. Ο Αμύντας μπήκε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί με 10-2, όμως η ομάδα του Αιγάλεω ισορρόπησε το παιχνίδι και έκλεισε το δεκάλεπτο ισόπαλη με 16-16.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου καλύτερα στο β' δεκάλεπτο και ο Γκαβανόπουλος με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στο +6, όμως ο Μάρτζος, ο οποίος ήταν εκ των κορυφαίων με 13 πόντους, έβρισκε λύσεις από τα 6,75, με τον Διαγόρα να μπαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του στο 35-39.
 Το γ' δεκάλεπτο ήταν το σημείο όπου ο Διαγόρας έδειξε τη δύναμη του φτάνοντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και φάνταζε το φαβορί για να πάρει τη νίκη. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Τοπάλλι να μειώνει σε 72-77 χάρη σε 8 συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους. Οι γηπεδούχοι έφτασαν το σκορ στον πόντο (78-79), όμως τότε μίλησε η εμπειρία του Κόκκαλη, ο οποίος χάρισε με το επιθετικό του κρεσέντο τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Πολυτάρχου παρόντος ο Ηρακλής ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, επικρατώντας του Ψυχικού με 58-76. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν ανταγωνιστική μόλις για 15' λεπτά, όμως μετά ο "γηραιός" επέβαλλε το ρυθμό του και αφού βρήκε τα απαραίτητα σουτ από την περιφέρεια πήρε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 25-34.
 Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους "κυανόλευκους", οι οποίοι αύξαναν διαρκώς τη διαφορά και στο τέλος πήραν με άνεση τη νίκη. Κορυφαίος για το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη δεν ήταν άλλος από τον Μιχάλη Πολυτάρχου, με τον νεοεισελθόντα στον Ηρακλή να πετυχαίνει 17 πόντους με 5 τρίποντα, ενώ από κοντά βρισκόταν και ο Κακαρούδης που πρόσθεσε άλλους 15. Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του νεαρού Αρσενόπουλου, ο οποίος αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού από τον Ολυμπιακό και πέτυχε 16 πόντους, ενώ βοήθειες πρόσφερε στη ρακέτα ο Παπανικολάου με 10 πόντους.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Καστοριά, η οποία επικράτησε του νεοφώτιστου Χαρίλαου Τρικούπη με 73-65.

Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη δυσκολεύτηκε μόνο στο α' δεκάλεπτο του αγώνα, όπου και πάλι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 17-15, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο.
Με ένα επιμέρους σκορ 22-14 στο β' δεκάλεπτο έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 10 πόντους (39-29).
Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με το Νίκο Καραγιάννη να είναι απόλυτα χαρούμενος από την εμφάνιση των παικτών του, με τους "γουναράδες" να έχουν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τη χαρά της νίκης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος γεύτηκε και το Μαρούσι, το οποίο επικράτησε της Καβάλας με 80-72. Η Καβάλα ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 15-21.
Παρόλα αυτά οι παίκτες του Κώστα Κεραμιδά ανέβασαν στροφές στο β' δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα (κράτησαν μόλις στους 9 πόντους την Καβάλα), βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 39-30.
Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Στασινό, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, ενώ αποκάλυψη του αγώνα ήταν ο Μάνος Χατζηδάκης, με το νεαρό σέντερ που προέρχεται από την ΑΕΚ να πετυχαίνει 20 πόντους και να είναι εξαιρετικός κάτω από το καλάθι.